ipotek belgesi

Kullanım örnekleri

ipotek belgesi
mortgage document
icon arrow

mortgage

Phonetic: "/ˈmɔː.ɡɪdʒ/"

Part Of Speech: noun


Definition: A special form of secured loan where the purpose of the loan must be specified to the lender, to purchase assets that must be fixed (not movable) property, such as a house or piece of farm land. The assets are registered as the legal property of the borrower but the lender can seize them and dispose of them if they are not satisfied with the manner in which the repayment of the loan is conducted by the borrower. Once the loan is fully repaid, the lender loses this right of seizure and the assets are then deemed to be unencumbered.

Example: We're renting a property in the city centre because we can't afford to get a mortgage yet.


Definition: State of being pledged.

Example: lands given in mortgage

icon arrow

mortgage

Phonetic: "/ˈmɔː.ɡɪdʒ/"

Part Of Speech: verb


Definition: To borrow against a property, to obtain a loan for another purpose by giving away the right of seizure to the lender over a fixed property such as a house or piece of land; to pledge a property in order to get a loan.

Example: We mortgaged our house in order to start a company.


Definition: To pledge and make liable; to make subject to obligation; to achieve an immediate result by paying for it in the long term.

icon arrow

document

Phonetic: "/ˈdɒkjʊmənt/"

Part Of Speech: noun


Definition: An original or official paper used as the basis, proof, or support of anything else, including any writing, book, or other instrument conveying information pertinent to such proof or support.


Definition: Any material substance on which the information is represented by writing.


Definition: A file that contains text.


Definition: That which is taught or authoritatively set forth; precept; instruction; dogma.


Definition: An example for instruction or warning.

icon arrow

document

Phonetic: "/ˈdɒkjʊmənt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To record in documents.

Example: He documented each step of the process as he did it, which was good when the investigation occurred.


Definition: To furnish with documents or papers necessary to establish facts or give information.

Example: A ship should be documented according to the directions of law.

İngilizce Türkçe Cümle Çevirmeni

Sözlüğümüz size İngilizce ve Türkçe terimleri arayabileceğiniz geniş bir kütüphane sunmaktadır. Örnekler ve ayrıştırma ile mesleğe, jargona ve yaygın ifadelere göre kelimeleri arayabilirsiniz. Uygulamalarımızı iPhone, Android, iPad, Windows 10/11 ve macOS için kullanabilirsiniz. Çevrimiçi İngilizce - Türkçe çevirmenimizde, kategoriye ve farklı telaffuzlara göre 2 milyondan fazla kelimeyi arayabilirsiniz.

Tek bir tıklamayla kelimeleri çevirin! Türkçe'den İngilizce'ye çevirmenimiz iki yönlü bir çeviri programıdır, anlamların ikamesi için kapsamlı bir sözlük içerir, kelime öbeklerinin ve ifadelerin kullanım örneklerini ve bunların fonetik bileşenlerini gösterir. Tercümanımız, çeviri alanındaki bilgi tabanını sürekli olarak güncelleyen ve son kullanıcı için tamamen anonim ve ücretsiz olarak korurken hizmet kalitesini koruyan profesyonel bir dilbilimci ekibi tarafından oluşturulmuştur. Çevirileriniz sadece size ait!Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!